Algoritma Nedir ?

algoritma-nedir

Algoritma Nedir ?

Algoritma, bir ptoblemi çözmek için adım adım ilerleyen bir metottur. Her adım, önceden belirlenmiş detaylı komut setleri ile çözülür. Genelde veri işleme, hesaplama, arama ve sıralama işlemlerinde algoritmalara başvurulur.

Örneğin, bir çalışanın maaşını hesaplamak için de bir algoritmadan yararlanılır. Teknik olmayan işlerde bile algoritmalar kullanılmaktadır.

Örneğin bir yemek tarifi veya bir demonte bir kütüphanenin nasıl paketinden çıkarılıp kurulucağını anlatan el kitapları da aslında birer algoritmadır.

Daha karmaşık sistemlerde algoritmalar "derin öğrenme" adı verilen bir konseptşe çalışır. Makine öğrenmesinin bir alt kategorisi olan bu konseptte insan beyninin düşünce yapısını taklit eden algoritmalar devveri havuzlarından anlamlı çözümler çıkartmaya çalışır. İnsanların "deneyim" adını verdiği öğrenme stili algoritmalar içinde geçerlidir. Aynı şeyi her tekrar edişte, bir önceki tekrardan öğrenilen veriler ışığında algoritma yöntemi biraz değiştirilir ve geliştirilir. İşte bu yüzden bu yönteme "derin öğrenme" adı verilir, çünkü edinilen her bilgi bir katmana yazılır. Otonom araçlardan yüz tanımaya, hastalık teşhisinden otomatik çeviri programlarına kadar geniş bir yelpazede bu yöntem kullanılmaktadır.

Kaynak: CHIP dergisi Sayı 2019/2 Sayfa:8