Orbot - Tor Proxy

İz bırakmadan sörf yapın

 İnternette sörf yapanlar, bıraktıkları izler üzerinden kolayca takip edilebilmekte. Bu şekilde istemediğiniz kişiler  IP adresinize ulaşabilir. İz bırakmamak için kullanılan en yararlı yöntemlerden biri de VPN hizmetlerinden faydalanmak. Orbot uygulaması da Android sistemler için VPN servisi sağlayan bir uygulama. Herhangi bir üyelik gerektirmeden giriş yapabileceğiniz araç, sörf yapacağınız zaman sizi dünya çapında 6500 gönüllü erişim noktasına sahip olan Tor ağına bağlıyor. Ardından da telefonunuzla yaptığınız her internet işlemi bu erişim noktaları üzerinden dağıtılıyor. Dolayısıyla sizi takip etmek isteyenlerin bulacakları IP adresleri size değil, Tor noktalarına ait oluyor. Bu işlem sayesinde tarayıcınız ile herhangi bir iz bırakmadan anonim olarak sörf yapabiliyorsunuz. Orbot kullanmanın başka bir faydasıda çeşitli ülkeler için erişime kapatılan içeriklere ulaşım sağlamak. Örneğin Youtube platformunda Türkiye için erişim izni bulunmayan videoları VPN kullanarak izleyebilirsiniz. Tor'un farklı ülkelerde ağları bulunduğundan, Youtube sizi o ülkeler üzerinden bağlanıyor olarak kabul edecektir. Şayet isterseniz, Orbot'u kullanarak telefonunuzdaki uygulamaların dahi internet erişimlerini VPN üzerinden gerçekleştirmelerini sağlayabilirsiniz. Böylece uygulama kullanırken bile kimliğinizi gizleyebilirsiniz. 

 Görünüşte uygulamanın tek bir kusuru bulunuyor: Tor ağından faydalanan insan sayısının çokluğundan ötürü, bu ağ üzerinden internet kullanmak oldukça yavaş olabiliyor. Yaptığımız testlerde yükleme sürelerinin normalden daha uzun sürdüğünü deneyimledik.   

Kaynak: CHIP dergisi Sayı 2019/2

Uygulamamızı indirin

Sivassoft tanıtım uygulamamız yayınlanmıştır.Bizleri daha yakından takip etmek duyuru ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için ücretsiz indirebilirsiniz.