Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Nedir?

  Sanal Gerçeklik, diğer adıyla '' Virtual Reality-VR'' sanal bir evrenin sanki içindeymişiz gibi hissetmemizi sağlamaya çalışan bir takım kavramlar ve araçlar bütünüdür. Sanal gerçeklik, tamamen sürükleyici bir sistem olacak şekilde tasarlanmıştır. Bir VR cihazı, kullanıcının fiziksel çevresini tamamen engeller ve sanal bir ekran oluşturur.Bu kavramların temelinde günümüzde akıllı telefonların ve tabletlerin yanı sıra yeni nesil sanal gerçeklik gözlükleri yatıyor.Sanal gerçeklik görüntü, hologram, ses, konum vb. duyusal unsurların gerçek dünyayla etkileşimli değil de gerçek dünyanın bir taklidi olarak oluşturulmasıdır.

 Artırılmış Gerçeklik, veya bir diğer adıyla ''Augmented Reality - AR'' ise gerçek dünyayı ve bilgisayar ürünü sanal dünyayı bir araya getiriyor ve gerçek dünyadan kopmadan dijital(sanal) dünya ile etkileşimimizi sağlıyor. Artırılmış gerçeklik basitçe, gerçek zamanlı olarak, gerçek dünya ortamı üzerinde grafik, ses ve diğer duygusal geliştirmeler eklenmesidir.Artırılmış gerçeklik , oluşturulan duygusal unsurların gerçek zamanlı olarak, zenginleştirerek fiziksel dünya ile etkileşiminin bir sonucudur.  

Uygulamamızı indirin

Sivassoft tanıtım uygulamamız yayınlanmıştır.Bizleri daha yakından takip etmek duyuru ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için ücretsiz indirebilirsiniz.