Uygulama Yaşam Döngüsü Yönetimi Nedir?

    Uygulama yaşam döngüsü yönetimi, bir ürünün yaşamını ilk konseptlerden yaşamın sonuna kadar yönetme sürecidir. Genellikle ALM (Application Life Cycle Management)olarak kısaltılır.

 Bir ürünün, uygulamanın veya yazılımın kullanımında çok şey olur.

 Kuruluşunuzun bir ürün için bir fikri olduğunu varsayalım. Bir ürün haline gelmeden önce fikrin içinden geçmesi gereken süreçler vardır. ALM bu süreçleri yönetmek için kullanılır.

 Yapılması gerekenler:

    Ana hat gereksinimleri.

    Ürünün tasarlanması ve oluşturulması.

    Kapsamlı test edilmesi.

    Varsa hataların çözülmesi.

    Ürünün dağıtımı.

    Ürünü geliştirmek için sürekli bakımının yapılması.

    ALM ve SDLC: Aynı mı?

 Uygulama yaşam döngüsü yönetimi (ALM), yazılım geliştirme yaşam döngüsü (SDLC) ile aynı değildir.

 ALM, bir uygulamanın yaşamını, ilk fikirden yaşamın sonuna kadar kapsar. SDLC sadece bir uygulamanın geliştirilmesini kapsar. Böylece, ALM kendiliğinden SDLC içerir. Ancak SDLC sadece ALM ‘nin bir kısmını kapsar.

ALM herhangi bir geliştirme metodolojisi ile kullanılabilir.

 Bunun nedeni ALM'in çerçeve olmasıdır. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın önemli olan sınırlar içerisinde kurallara uyarak belirlenmiş özellikleri kullanmaktır. Bu, Waterfall gibi geleneksel yöntemleri takip edebileceğiniz anlamına gelir. Veya Agile metodolojilerini kullanarak ALM yapabilirsiniz.

 Hangi metodolojiyi kullanırsanız kullanın, ALM - entegrasyon, işbirliği ve görünürlük - prensipleri doğrudur.

Uygulama Yaşam Döngüsü Aşamaları Nelerdir?

 Tipik olarak üç ALM aşaması vardır.

  1. Gereksinimler Tanım ve Tasarım

 Gereksinimlerin tanımı ve tasarımı - bazen yönetişim olarak bilinir - uygulama yaşam döngüsünün önemli bir aşamasıdır. DevOps'ta, bu “plan” ve “yarat” aşamalarını kapsar.

 Gereksinimleri burada toplarsınız. Gereksinimler, paydaşlarınızdan iş gereksinimlerinden düzenleyici kurumların uyumluluk gereksinimlerine kadar her şeyi içerecektir.

 Aynı zamanda bu ihtiyaçları temel alarak uygulamayı tasarladığınız yer. Mümkün olan en iyi ürünü üretmek için bu aşamayı doğru yapmak önemlidir.

  1. Geliştirme

 Gelişim, fikrinizin uygulamaya dönüştüğü yerdir. Bu ayni zamanda SDLC'nin ALM'ye etki ettiği yerdir. DevOps'ta bu aşama “doğrula” ve “hazırla” yı kapsar.

 Bu aşamada, ürün kurulur, test edilir ve dağıtılır. Bu çabalar ürün serbest bırakılmaya hazır olana kadar tekrar edilir.

 Çevik gelişim için bu genellikle sprintlerde yapılır. Özellikler, geliştirme yaşam döngüsünü hızlandırmak için sürekli olarak kodlanır, test edilir ve kullanılır.

  1. İşlemler ve Bakım

 Operasyonlar ve bakım, konuşlandırılmış uygulamanızı izlediğiniz ve yönettiğiniz aşamadır. DevOps'ta bu aşama “release”, “config” ve “monitor” u kapsar.

 Bu aşamada, hataları bulup çözersiniz. Ayrıca, ürünle ilgili bir sonraki güncellemeleri planlıyor ve önceliklendiriyorsunuz.

Uygulama Yaşam Döngüsü Yönetimi Neden Önemli?

 ALM, zamanında kaliteli sürümler sunmak için önemlidir.

 Doğru gereksinimleri belirlemenize yardımcı olur - ve bunların karşılandığından emin olun. Geliştirme sürecini iyileştirmenize yardımcı olur ve ürününüz ilerledikçe iyi test edildiğinden emin olun. Ve en önemlisi, ekibinizdeki herkesin aynı sayfada kalmasına yardımcı olur.

 ALM araçlarını kullanmak, bunu yapmanın en etkili yoludur. En iyi ALM araçları baştan sona tüm proje yaşam sürenizi kapsayacaktır.  ALM araçlarını geliştirme sürecinize entegre etmek, geliştirme yaşam döngüsü boyunca görünürlük - ve izlenebilirlik - elde etmenin en iyi yolu olacaktır.

Uygulama Yaşam Döngüsü Yönetiminin Yararları

 ALM, geliştirme ekibiniz ve işiniz için çeşitli avantajlar sunar.

 İşte ALM'yi etkili bir şekilde yaparsanız bekleyebileceğiniz ilk dört şey.

 

1- Hızlı Üretim

 ALM'nin en büyük faydalarından biri daha hızlı sürümlerdir. Sonuçta, müşteriler ne kadar erken olursa ürününüzü o kadar iyi alırlar.

 ALM'yi doğru araçlarla yaparak sürümünüzü etkili bir şekilde planlayabilecek ve piyasada olabilecek en iyi ürünü zamanında alabileceksiniz.

2- Kaliteli ürünler

 Hızlı tempolu bırakma çevrimlerinin en büyük risklerinden biri, süreçte kaliteden ödün vermenizdir. Ne de olsa, bir ürünü kapıdan dışarı atıyorsanız, bazı hataları göz ardı etmek zorundasınızdır, değil mi?

 ALM'yi iyi yaptığın zaman durum böyle değil. Etkili ALM, kaliteli ürünler ve daha hızlı sürümlerin faydası ile birlikte gelir.

 3- Uyum Süreci

 Gerçekliğin ardından bir izlenebilirlik matrisi oluşturmaya çalışırsanız uyumluluğu kanıtlamak zordur. Sonuçta, bir denetim izniniz yoksa bir gereksinimin karşılandığını veya test yapıldığını kanıtlamak neredeyse imkânsızdır.

 ALM'nin bir diğer büyük yararı, geliştirdiğiniz sırada izlenebilirlik matrisi oluşturma yeteneğidir. Bu, geliştirme boyunca uyumu izlemenizi sağlar. (Ve daha sonra sizi birçok baş ağrısından kurtarır.)

 4-Görünürlük

 Birçok geliştirme ekibi proje yaşam döngüsü boyunca kapsamlı görünürlükten yoksundur. ALM için doğru araçları kullanmak size bu görünürlüğü sağlar.

 Ne kadar gereksinimin karşılandığını ve ne kadarının kaldığını bilirsiniz. Ürün geliştirmenizin (veya sprintinizin) ne kadar uzağında olduğunu ve ne test edildiğini bilirsiniz. Bu, eğer işler değişirse   güncel kalmanıza yardımcı olur.

 

 

 

Uygulamamızı indirin

Sivassoft tanıtım uygulamamız yayınlanmıştır.Bizleri daha yakından takip etmek duyuru ve kampanyalarımızdan haberdar olmak için ücretsiz indirebilirsiniz.